Rodzinne wycieczki

16 propozycji tras do samodzielnego zwiedzania nieoczywistych miejsc Górnych Łużyc zarówno po stronie Polskiej jak i Niemieckiej. Doskonałe narzędzie do zaplanowania krótkich jednodniowych wycieczek. Subiektywny wybór zabytków, ciekawych miejsc okraszone anegdotami czy rysem historycznym, dzięki czemu wycieczka staje się bogatsza i ciekawsza. Propozycje doskonale sprawdzą się dla rodzin z nieco starszymi dziećmi.

16 Vorschläge für selbstgeführte Touren zu weniger bekannten Orten der Oberlausitz, sowohl auf der polnischen als auch auf der deutschen Seite. Ein hervorragendes Werkzeug zur Planung von kurzen Tagesausflügen. Eine subjektive Auswahl an Denkmälern und interessanten Orten, ergänzt durch Anekdoten und historische Hintergründe, die den Ausflug bereichernder und spannender machen. Diese Vorschläge sind ideal für Familien mit etwas älteren Kindern

PL Miejski Dom Kultury – Park im. Błachańca – Fort Bolka Lolka – skwer im. Ks. Popiełuszki – głaz narzutowy – Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich

DE tädtisches Haus der Kultur - Blachaniec-Park - Fort Bolka Lolka - Pater-Popiełuszko-Platz - Felsen -- Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich im. Braci Śniadeckich (Gymnasium) - 

Pałac Łagów, Aleje Lipowe, Zagroda Kołodzieja, Koszary przy ulicy Armii Krajowej, Pomnik Millenium, Cmentarz Wojskowy, Pomnik Orła

Schloss Łagów, Lindenallee, Zagroda Kołodzieja, Kasernen an der Armii Krajowej-Straße, Millennium-Denkmal, Militärfriedhof, Denkmal des Adlers

Ta trasa jest jedną z krótszych, ale bardzo ciekawych. Po wyruszeniu spod studzienki na Bulwarze Greckim, idąc w stronę Mostu Staromiejskiego, mijamy na niej Muzeum Łużyckie, dom filozofa i szewca Jakuba Boehme, plac ze słupem pocztowym, i dochodzimy do Mostu Staromiejskiego, przy którym stoi imponujący budynek spichlerza przy dawnym młynie trójkołowym.

Zgorzelec oferuje mieszkańcom i turystom w każdym wieku wiele możliwości sportowych, kulturalnych i rekreacyjnych. W zależności od preferencji, można wybrać spokojny odpoczynek na łonie natury, aktywny udział w zajęciach sportowych, zabawy na bezpiecznych, rozbudowanych placach zabaw lub uczestnictwo w licznych wydarzeniach kulturalnych. Ciekawa architektura miasta, gdzie dawna poniemiecka zabudowa płynnie łączy się z nowoczesnością, zachęca do odkrywania go podczas pieszych wycieczek. Tę trasę rozpoczniemy na ulicy Lubańskiej, a zakończymy nad zalewem Czerwona Woda.

Na tej trasie można zobaczyć dwa kościoły, będące przykładami ciekawych rozwiązań architektonicznych, Kruczy Folwark – miejsce narodzin jednego z ważnych obywateli Goerlitz, oraz obelisk w parku im. Ignacego Paderewskiego.
Powojenna historia Zgorzelca jest nierozerwalnie związana z historią Greków, którzy przybyli tu w 1949 roku po krwawej wojnie domowej w Grecji. Kilkanaście tysięcy uchodźców trafiło do miasta, które dopiero zaczynało podnosić się po zniszczeniach wojennych.
Ich nowa historia przeplata się tu z, sięgającą średniowiecza, historią Goerlitz, uzupełnioną nowoczesną architekturą miasta. Trasę rozpoczniemy od placu Jana Pawła II.

Podróżując ze Zgorzelca do Węglińca, warto wybrać się trasą prowadzącą przez mniejsze, boczne drogi. Znajdziemy na niej kilka urokliwych punktów, które wiele mówią o historii regionu. Zobaczymy stary wiatrak, pałac w Lasowie, jedyną działającą jeszcze hutę szkła w Pieńsku, parki i wyjątkową stację kolejową.

W Lubaniu i okolicy znajdują się miejsca, o których historii warto dowiedzieć się więcej. W samym mieście na szczególną uwagę zasługują ratusz, wieża Bracka i Aleja Historycznych Gwiazd. Jadąc dalej, warto odwiedzić mało znane muzeum w Platerówce, obejrzeć domy podcieniowe na rynku w Sulikowie i podziwiać ruiny pałacu we Włosieniu.

Tę wycieczkę rozpoczniemy na Stalagu VIII a w Koźlicach, skorzystamy z oferty Centrum Rekreacyjno Turystycznego w Radomierzycach, zajrzymy nad zalew Witka, i odpoczniemy w jednej z urokliwych kawiarenek w Alei Żytawskiej w Bogatyni.

Po przejściu przez Most Staromiejski znajdziemy się – dosłownie – na rozdrożu. Wybierając biegnącą pod górę ulicę po lewej stronie, mijając zabytkową restaurację, a za nią Dom Biblijny, wejdziemy na najstarszy rynek Miasta, zwany Dolnym Rynkiem. Tu znajduje się kilka wartych uwagi obiektów.

Ten spacer po Goerlitz zaczniemy od dawnego bastionu strzelniczego, pod basztą przejdziemy na Górny Rynek, zajrzymy na Uliczkę Zdrajców, obejdziemy dookoła zabudowania dawnego klasztoru, przystaniemy pod fontanną, skąd spojrzymy w głąb ulicy, prowadzącej na najstarszy, Dolny Rynek, i wyraźnie widoczny narożnik Muzeum Śląskiego.

W kolejną malowniczą trasę po Goerlitz wyruszamy spod Teatru Gerharda Hauptmanna. Stąd przejdziemy na Plac Mariacki (Marienplatz), znajdujący się niedaleko Parku Miejskiego, do którego dojść można również z Dolnego i Górnego Rynku. Po obejrzeniu Grubej Wieży i zachwycającej architektury domu handlowego, przejdziemy obok kościoła p.w. Najświętszej Marii Panny, i dotrzemy na Plac Pocztowy. Tu na chwilę przystaniemy, podziwiając fontannę, dawny Hotel Victoria i budynek sądu. Stąd już tylko kilka kroków dzieli nas od ulicy Berlińskiej, gdzie znajduje się wyjątkowy Pasaż Strassburga.

Wycieczkę po Goerlitz tym razem zaczniemy od strony Mostu im. Jana Pawła Drugiego. Zaraz po przejściu z Polskiej na Niemiecką stronę, mijając dawny budynek Hali Miejskiej (Stadthalle) napotkamy pomnik 15 południka. Po przejściu przez park staniemy przy synagodze, a następnie, mijając Wieżę Mikołaja, skierujemy się na Stare Miasto, gdzie, niedaleko Mostu Staromiejskiego, znajdziemy zachowane najstarsze zabudowania miejskie, jak kościół farny pw. św. Piotra i Pawła, Waindhaus, czyli najstarszy miejski budynek, zachowane fragmenty murów obronnych z zwingerem, młyn czterokołowy czy, w końcu, popularny plac zabaw.

Założone na początku XVIII wieku niewielkie miasteczko to światowa stolica dla wiernych Kościoła Braci Morawskich. Czeskim uchodźcom religijnym podarował je hrabia Nikolaus von Zinzendorf . Miejscowość charakteryzuje się ciekawym układem urbanistycznym, na planie krzyża greckiego, z centralnie umiejscowioną Wielką Salą.

Prawa miejskie nadał w 1255 król czeski Przemysł Ottokar II, wyznaczając także granice miasta w celu budowy murów obronnych. Żytawa została miastem królewskim, w którym ulokowano prowincjonalny sąd. W 1268 powstał klasztor franciszkanów. Na początku XIV wieku miasto otrzymało po raz pierwszy herb i powstały pierwsze gildie rzemieślnicze.

Löbau to niewielkie,15-tysięczne miasto, będące centrum produkcji rolniczej Górnych Łużyc, ośrodkiem przemysłu spożywczego, od średniowiecza słynące również z produkcji sukienniczej. Wielokrotnie ulegało zniszczeniom podczas wojen husyckich, wojny trzydziestoletniej, odbudowywano je również trzykrotnie po potężnych pożarach. W XIX wieku, na skutek otwarcia kolei i wielu zakładów, urosło do rangi najważniejszego miasta w okolicy. Niemal nietknięte podczas drugiej wojny światowej, do dziś zachowało swój urok.

Bautzen to ok. 40- tysięczne miasto, historyczna stolica Górnych Łużyc. W 2002 roku, dziesięć lat po szeroko zakrojonych pracach rewitalizacyjnych starówki uroczyście obchodzono tysiąclecie jego istnienia. W roku 1346 założono w nim związek sześciu miast z miastami Zgorzelc (Görlitz), Kamenz, Lauban (Lubań), Löbau i Żytawa (Zittau). Przetrwał on 469 lat, rozwiązanie go w roku 1815 było rezultatem podziału Górnych Łużyc. Związek reaktywowano w 1991 roku. Charakterystycznym dla miasta jest gotycki, średniowieczny klimat, w tym też stylu utrzymanych jest większość przedstawionych tu zabytków.

Interreg Logo Polska-Saksonia RGB color_01
euroregion-neisse-nisa-nysa

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu
państwa w ramach Funduszu Małych Projektów Polska – Saksonia 2021-2027
Das Projekt wird durch die Europäische Union aus den Mitteln des Europäischen Fonds für Regionale Entwicklung und den Mitteln des
Staatshaushalts im Rahmen des Kleinprojektefonds Polen – Sachsen 2021-2027 mitfinanziert

Skip to content