Ewangelicka parafia Kosel
Nasz parafia:
Kosel z około 450 mieszkańcami jest administracyją częścią miasta Niesky z własną radą lokalną, lokalnym stowarzyszeniem historycznym i ochotniczą strażą pożarną. Leży w otoczeniu lasów i stawów 7 km od Niesky, na skraju rezerwatu biosfery „Oberlausitzer Heide- und Teichlandschaft” i jest łatwo dostępna drogą B115. Mała wioska to kraina lasów sosnowych i obszarów rolniczych, które są uprawiane przez spółdzielnię rolniczą See, zarządzającą w Kosel nowoczesny zakładem mleczarskim.
Kosel jest częścią parafii Am Weißen Schöps. 230 parafian mieszka w Kosel, w Zedlig, Neu-Kosel, Stannewisch i Sandschenke.
Kosel został udokumentowany w rejestrze miasta Budziszyna w 1430 roku.
Nasz kościół:
Pierwszy budynek został wykonany z drewna po innych budowlach. Około 1550 roku powiększono nawę. W latach 1696-1717 dobudowano lub rozbudowano wieżę i loże. Według starej tradycji nawę główną zbudowano z drewna ze starej „dworskiej stodoły”. Ostatni poważny remont połączony z przeróbkami miał miejsce w latach 1953-56. Zewnętrzne dobudówki zostały usunięte.
Ołtarz, który od 1820 r. został przekształcony w ołtarz ambonowy, podczas renowacji w 1956 r został przywrócony do pierwotnego kształtu z około 1700 r.: malowany obraz ukrzyżowania. Ołtarz został ponownie odrestaurowany w 2015 roku. Podstawowa konstrukcja organów dwuczęściowych z mechanizmem pedałowym sięga 1703 roku, w 1830 roku zainstalowano drugie organy, a w 1914 roku trzecie. Szafę organową wykonał miejscowy stolarz.
W 2020 roku organy wraz z miechami zostały całkowicie odnowione, a piszczałki perspektywiczne wyciągnięte w czasie I wojny światowej zostały odnowione.
W 2012 roku gruntownie wyremontowano dach i wieżę kościoła, w 2014 roku wnętrze zyskało świeżą kolorystykę.
Łużycki był językiem nabożeństw w Kosel aż do śmierci pastora Christopha Lorenza w 1819 roku. Nabożeństwa odbywają się w regularnych odstępach czasu. Aby organy mogły zabrzmieć podczas nabożeństw, polegamy na życzliwej pomocy osób uzdolnionych muzycznie. Kościół jest jedynym budynkiem parafii. W zakrystii jest miejsce na wszelkie działania małego, tętniącego życiem zgromadzenia.
Cmentarz:
Przy wjeździe do wsi znajduje się cmentarz z drewnianą dzwonnicą, na którym pochowani są mieszkańcy Kosel i okolic. Za cmentarz odpowiada parafia. Przed cmentarzem znajduje się bardzo nowoczesna gminna sala pogrzebowa.
Kontakt:
Katharina Ende
Ulf Schwäbe
Daubitz,
Schmiedegasse 13,
02956 Rietschen,
Telefon: +49 35772 40650
Mail: katharina-en@posteo.de; evang-kirche-horka@online.de
Web: www.kirche-daubitz.de ; www.horka.de/kirchengemeinde