Evangelische Kirche Klitten / Kościół Ewangelicki w Klitten

Kościół ewangelicki w Klitten

Ponowne poświęcenie kościoła sprzed 70 lat i zabezpieczenie przed zburzeniem 30 lat temu. Protestancka parafia Klitten obejmuje aktualnie łużyckie Heidedörfer i część gminy Boxberg/ O.L. Klitten, Jahmen, Klein Oelsa, Kaschel, Zimpel, Dürrbach, Klein Radisch i Kringelsdorf.

Wzniesiony w 1222 r., wraz z założeniem osady, kościół wiejski miał początkowo rozmiary dzisiejszego prezbiterium i był przez lata rozbudowywany. W 1587 otrzymał on swój
najcenniejszy dar: obrazy ołtarzowe z pracowni Lukasa Cranacha Młodszego, które do dziś przyciągają wielu wielbicieli. W 1555 r. wieś i kościół ogarnęła reformacja; później kościół przebudowano w stylu barokowym i uznano za „jeden z najpiękniejszych barokowych kościołów wiejskich na Śląsku” - tak przynajmniej podaje wiejska kronika Klittens. W 1904 r. budynek został ponownie odnowiony; charakterystyczna cebulowa kopuła była ostatnią w regionie, której kaptur mógł być jeszcze pokryty miedzią w 1934 roku. Pod koniec drugiej wojny światowej, w lutym 1945 roku, kościół spłonął doszczętnie. Fakt, że dzieła sztuki Cranacha przetrwały pożar, zawdzięczamy odważnej interwencji pastora dr. Alpermanna.

Obrazy przekazał wędrownym sztukmistrzom, którzy byli w drodze do Bremy. Budynek kościoła odbudowano w 1947 r. Ponowne święcenia odbyły się 12 marca 1950 r. 9 lipca 1950 przywrócono do użytku organy Schustera. Ołtarz powrócił w swojej dawnej postaci, a anioła chrzcielnego wyrzeźbiono na nowo. Stalowe dzowny z Czech wyprodukowane w 1922 nie poddały się zniszczeniom wojennym, dzięki czemu do dziś możemy słyszeć ich dźwięk. Od 1986 r. wieś i kościół ponownie znalazły się w niebezpieczeństwie: planowano, że w 1993 r. na ich miejscu powstanie kopalnia węgla. Wspólnota walczyła wszelkimi dostępnymi środkami. W repertuarze zaangażowanych było bicie dzwonów, demonstracje, cegiełki „Modlitwa za Klitten. Działania te przyniosły sukces: na początku 1990 r. podjęto decyzję, że miejscowość nie zostanie zajęta. 4 lutego 1990 r. odprawiono mszę dziękczynną za ocalenie Klitten. Od tego czasu odbyło się już 30 takich mszy, odprawianych zawsze w pierwszą niedzielę lutego.

Po remoncie kościoła ewangelickiego w Klitten w latach 1972-1974 i wielokrotnej renowacji przez parafian w połowie lat 90., przyszedł czas na profesjonalny remont: prace ciesielskie przy konstrukcji dachu, nowe pokrycie nawierzchni nawy, chór, zakrystia i loże, naprawa tynków oraz fugowanie pęknięć na ścianach zewnętrznych, naprawę okien i nową warstwę farby na elewacji.
Klitten i poeta Johann Mentzer
„Ihr grünen Blätter in den Wäldern,/
bewegt und regt euch doch mit mir;/
ihr schwanken Gräslein in den Feldern,/
ihr Blumen, laßt doch eure Zier /
zu Gottes Ruhm belebet sein /
und stimmet lieblich mit mir ein!“

Pełnia lata i boża chwała – to połączenie wykorzystywane było chętnie przez wszystkie czasy, również przed 300 laty przez Johanna Mentzera. Pobożny poeta hymnów znany jest do dziś ze swojego dzieła „O, żebym miał tysiąc języków”, które można znaleźć w księdze Hymnów ewangelickich pod numerem 330. Został on ochrzczony w kościele w Klitten w 1658 roku. Na świat przyszedł w w sąsiedniej wiosce Jahmen. W tamtym czasie kamienny kościół w Klitten miał już za sobą bogatą historię - a przed nim były jeszcze pełne wydarzeń dziesięciolecia.

Godziny otwarcia kościoła

w miesiącach letnich od 9:00 do 18:00 lub w umówionym z
plebanią terminie.
Kontakt:
Proboszcz Daniel Jordanov
Halbendorfer Str. 21
02943 Boxberg/ O.L.
Telefon (+49 35895) 50212
Fax (+49 35895) 50490
pfarrer@kirche-klitten.de
www.kirche-klitten.de

Skip to content