Evangelische Kirchengemeinde Hähnichen / Gmina Ewangelicka w Hähnichen

Gmina ewangelicka w Hähnichen

Do parafi i gminy Hähnichen należą Hähnichen, Quolsdorf, Spree i Trebus. Samo Hähnichen z urzędem gminy, parafią, kościołem i cmentarzem wokół niego, który służy jako miejsce pochówku dla mieszkańców Hähnichen i Quolsdorf, leży w centralnym punkcie, pozostałe miejscowości oddalone są o ok. 2-4 km i zlokalizowane na planie gwiazdy. Nasza miejscowość jest oddalona o 4 km na wschód od trasy B 115, w linii prostej około 10 km od polskiej granicy i granicznej rzeki Nysy. Cała gmina liczy około 1320 mieszkańców, z których 560 jest zarejestrowanych jako członkowie naszej parafii.

Hähnichen powstało w 1200 r. w ramach niemieckiego osadnictwa na Wschodzie. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z rejestru miasta Görlitz z 1390 r. i jest związana z Nyckil de Rotenburg, mieszkańcem Heynichen. Już w 1466 r. wspomniano o pastorze, ale w rejestrze diecezji miśnieńskiej dopiero w 1495 r.
występuje wzmianka o kościele.
Nasz rolniczy krajobraz naznaczony wrzosowiskami i stawami, otaczają lasy sosnowe i stawy bogate w ryby. Na skraju dużego rezerwatu przyrody jest mnóstwo zwierzyny do obserwowania. Przez teren biegną liczne szlaki rowerowe i konne.

Nasz Kościół:

Kościół Hähnichen (wspomniany już wyżej) był na przestrzeni lat wielokrotnie remontowany i rozbudowywany. Najstarszą częścią jest dzisiejsza zakrystia, obecny wygląd kościoł otrzymał w 1709 roku.
Pozostała część fryzu ściennego (odrestaurowana w 2015 r.) pochodzi prawdopodobnie z końca XIV lub początku XV wieku. W kościele i wokół niego znajdują się bardzo cenne i ciekawe grobowce możnowładców naszego miejsca z XVI wieku.

Najmniejszy dzwon z 1482 roku może powiedzieć, dlaczego jako jedyny z 3 dzwonów przetrwał II wojnę światową nietknięty, organy mogą powiedzieć, dlaczego podczas I wojny światowej został okradzione z cichych, cynowych gwizdów. Ołtarz może opowiedzieć o tym, czym była Wielkanoc i dlaczego rozpościera się on od podłogi aż po sufit. Anioł chrzcielny stracił swoją pierwotną funkcję.

Na początku lat 70-tych wyremontowano wieżę i poszycie zewnętrzne oraz zakupiono dwa nowe dzwony. Na początku lat 80-tych kościół otrzymał elektryczny grzejnik ławkowy. W latach 1988–1992 odnowiono ołtarz i anioła chrzcielnego oraz odmalowano wnętrze kościoła. Małe, dwuklawiaturowe
organy zostały całkowicie odnowione i wyposażone w nowe, ciche piszczałki.
Zimą nabożeństwa odbywają się w ogrzewanym zimowym kościele, dawnej loży patronackiej.

Kaplica w Spree

W dzielnicy Spree, nieco poza drogą prowadzącą do Rotheburga „An der Bahn” znajduje się mała leśna kaplica. Graniczy bezpośrednio z cmentarzem komunalnym. Ten sam dzwonek dzwoni na nabożeństwa i czynności urzędowe. W kaplicy odbywają się nabożeństwa żałobne parafian. Kaplica jest bardzo skromnie urządzona, zbudowana w 1930 roku jako kaplica pamięci poległych w I wojnie światowej. Tablice pamiątkowe poległych są umieszczone po prawej i lewej stronie od głównego wejścia.
Aby organy mogły zabrzmieć w Hähnichen podczas nabożeństw, polegamy na pomocy uzdolnionych muzycznie osób.
W trzecią niedzielę sierpnia wraz z parafią Kosel odprawiamy nabożeństwo na obiekcie kulturalnym w Trebus w ramach Festiwalu muzyki dętej, a w ostatnią niedzielę czerwca świętujemy na centralnym nabożeństwie w ramach wiejskiego święta parafii Daubitz, Hähnichen , Kosel i Rietschen wraz z wieloma gośćmi na ranczu w Walddorf.

Kontakt:

Katharina Ende
Ulf Schwäbe
Daubitz,
Schmiedegasse 13,
02956 Rietschen,
Telefon: +49 35772 40650
Mail: katharina-en@posteo.de; evang-kirche-horka@online.de
Web: www.kirche-daubitz.de ; www.horka.de/kirchengemeinde

Skip to content