Kirche Reichwalde / Kościół Reichwalde

Kościół Reichwalde

Pierwszy kościół w Reichwalde powstał około 1430 roku. Uważa się, że był to drewniany kościół, mniej więcej w kształcie kościoła w Sprey.
Dokłada data powstania kościoła nie jest znana. W księgach z okolic Rothenburga wspomina się, że drewniany kościół miał powstać w Reichwalde już w 1250 roku (?). To wątpliwe, zwłaszcza że Reichwalde wspomniano po raz pierwszy w 1390 roku. Najprawdopodobniej rok 1430 będzie pierwszą wzmianką o kościele (CD Lus.II / 2, 722). W 1443 r. synowie pastora Reichwalde brali udział w rabunkach, więc Reichwalde musiało mieć już wtedy własnego pastora. Udokumentowano, że pastor luterański działał w Reichwalde już w 1527 roku. Mówi się, że w tym momencie Reichwalde zaakceptował reformację. Pierwszym pastorem protestanckim był Johann Axt.

Kamień węgielny pod kościół kalenicowy położono w miejscu dzisiejszego kościoła 27 lutego 1747 r. W 1749 r. konsekrowano kościół, następnie po zniszczeniach od uderzenia pioruna, odnowiono. W wykazie zabytków sztuki na Śląsku znajduje się wpis z tego czasu. Wspomina o wieżyczce dachowej z „efektownym obrysem”, piecu zbudowanym w formie warkocza, konstrukcji dachówkowej w formie piramidy z płaskorzeźbą i koroną loży dworskiej dekorowanej prostym rokokiem.

Wnętrze kościoła było po prostu drewniane, częściowo pozostawione w stanie surowym, częściowo pomalowane wapnem. Nic nie wiadomo o dekoracjach. Kościół z dwiema galeriami, mogący pomieścić około 400 osób, miał wieżyczkę dachową o rozmiarach rzadko spotykanych w Niemczech. Pierwotnie na górze umieszczona była flaga, później dodano krzyż. W wieży znajdowały się dzwony i zegar. Pod krzyżem umieszczona była wydrążona kula o średnicy jednego metra. Jak zwykle w podobnych miejscach, zawierała różne dokumenty. Sama wieża była oszalowana. 19.04.1945 r. Kościół doszczętnie spłonął w wyniku działań wojennych. Z wielkim trudem odbudowano kościół w obecnym wyglądzie w latach 1946/47. Wzniesiono go na starym rzucie, w uproszczonej formie.

17.11.1949 odbyła się konsekracja, i rozbrzmiało za Jeremiaszem 17,7 „Błogosławiony mąż, który ufa w Panu, a Pan jest nadzieją jego“.
Wsie należące do parafii Reichwalde (Schadendorf, Wunscha, Publick, Zweibrück, Mocholz, Viereichen, Altliebel) padły ofiarą kopalni odkrywkowej. Gmina była niezależna do czasu zmiany politycznej i miała własnego pastora. Ze względu na nowe struktury w Reichwalde i Krebie był tylko jeden pastor. Wraz z utworzeniem „Okręgu Parafialnego Am Bärwalder See” parafia Reichwalde weszła w jego skład, ale nadal jest niezależną parafią. Aby zachować kościół i aby mógł on nadal być częścią krajobrazu miasta, utworzono
stowarzyszenie budownictwa kościelnego. Jego istnienie wspiera lokalna społeczność, a celem wszelkiej działaności jest przeprowadzanie niezbędnych prac remontowych.

Kontakt:
Kirchgasse,
02943 Boxberg/Oberlausitz
Herr Dietmar Herzig
Telefon: +49 3577455455
Mail: jdherzig@t-online.de
Web: www.kirchbauverein-reichwalde.de

Skip to content