Kirche Rietschen / Kościół Rietschen

Kościół Rietschen

W drugiej połowie XIX wieku, zwłaszcza po połączeniu z linią kolejową Berlin - Görlitz w 1867 roku, dwór stracił na znaczeniu, a miejscowość przekształciła się w osadę przemysłową. Do tartaków, które istniały od 1852 r., w latach 1872 – 1900 dołączyły trzy huty szkła, a w 1907 r. firma górnicza Teicha.

Ze względu na stale rosnącą populację, w 1911 r. podjęto decyzję o budowie w Rietschen kościoła córki. Został on zbudowany na naturalnym wzniesieniu w latach 1914–1916 w tym samym czasie, w którym budowano nowy kościół - matkę w Daubitz.

Budynek został zaprojektowany w późnej secesyjnej formie przez prof. Josepha Langera. Jako, że kościół budowany był od podstaw, nie było konieczności integrowania żadnego starszego inwentarza, dzięki czemu uzyskano przekonującą stylistycznie, skoordynowaną koncepcję. Ołtarz namalowany przez Langera przedstawia ukrzyżowanie Chrystusa z Maryją i Janem. Sklepienie krzyżowe nad ołtarzem przedstawia czterech ewangelistów, a drewniane sklepienie kolebkowe wnętrza kościoła i ambony są bogato zdobione ornamentami. Wersety biblijne są namalowane na galeriach wokół. Malowidło Langera z boku chrzcielnicy przedstawia błogosławieństwo Jezusa dla dzieci. Organy są również dziełem firmy produkującej organy Schlag ze Świdnicy/Śląsk z 19 głosami, dwoma manuałami i pedałem.

W skład parafii Rietschen wchodzą: Rietschen, Werda, Neuliebel, Altliebel, Hammerstadt, Niederprauske.

Kontakt:
Katharina Ende
Ulf Schwäbe
Daubitz,
Schmiedegasse 13,
02956 Rietschen,
Telefon: +49 35772 40650
Mail: katharina-en@posteo.de; evang-kirche-horka@online.de
Web: www.kirche-daubitz.de ; www.horka.de/kirchengemeinde

Skip to content