PL Miejski Dom Kultury – Park im. Błachańca – Fort Bolka Lolka – skwer im. Ks. Popiełuszki – głaz narzutowy – Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich
DE tädtisches Haus der Kultur - Blachaniec-Park - Fort Bolka Lolka - Pater-Popiełuszko-Platz - Felsen -- Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich im. Braci Śniadeckich (Gymnasium) -
Ta trasa jest jedną z krótszych, ale bardzo ciekawych. Po wyruszeniu spod studzienki na Bulwarze Greckim, idąc w stronę Mostu Staromiejskiego, mijamy na niej Muzeum Łużyckie, dom filozofa i szewca Jakuba Boehme, plac ze słupem pocztowym, i dochodzimy do Mostu Staromiejskiego, przy którym stoi imponujący budynek spichlerza przy dawnym młynie trójkołowym.
Zgorzelec oferuje mieszkańcom i turystom w każdym wieku wiele możliwości sportowych, kulturalnych i rekreacyjnych. W zależności od preferencji, można wybrać spokojny odpoczynek na łonie natury, aktywny udział w zajęciach sportowych, zabawy na bezpiecznych, rozbudowanych placach zabaw lub uczestnictwo w licznych wydarzeniach kulturalnych. Ciekawa architektura miasta, gdzie dawna poniemiecka zabudowa płynnie łączy się z nowoczesnością, zachęca do odkrywania go podczas pieszych wycieczek. Tę trasę rozpoczniemy na ulicy Lubańskiej, a zakończymy nad zalewem Czerwona Woda.
Na tej trasie można zobaczyć dwa kościoły, będące przykładami ciekawych rozwiązań architektonicznych, Kruczy Folwark – miejsce narodzin jednego z ważnych obywateli Goerlitz, oraz obelisk w parku im. Ignacego Paderewskiego.
Powojenna historia Zgorzelca jest nierozerwalnie związana z historią Greków, którzy przybyli tu w 1949 roku po krwawej wojnie domowej w Grecji. Kilkanaście tysięcy uchodźców trafiło do miasta, które dopiero zaczynało podnosić się po zniszczeniach wojennych.
Ich nowa historia przeplata się tu z, sięgającą średniowiecza, historią Goerlitz, uzupełnioną nowoczesną architekturą miasta. Trasę rozpoczniemy od placu Jana Pawła II.
Podróżując ze Zgorzelca do Węglińca, warto wybrać się trasą prowadzącą przez mniejsze, boczne drogi. Znajdziemy na niej kilka urokliwych punktów, które wiele mówią o historii regionu. Zobaczymy stary wiatrak, pałac w Lasowie, jedyną działającą jeszcze hutę szkła w Pieńsku, parki i wyjątkową stację kolejową.
W Lubaniu i okolicy znajdują się miejsca, o których historii warto dowiedzieć się więcej. W samym mieście na szczególną uwagę zasługują ratusz, wieża Bracka i Aleja Historycznych Gwiazd. Jadąc dalej, warto odwiedzić mało znane muzeum w Platerówce, obejrzeć domy podcieniowe na rynku w Sulikowie i podziwiać ruiny pałacu we Włosieniu.